Sağlıklı Mobilya İmalatı

Evimizin dekorasyonu ve mobilyalar söz konusu olduğunda en çok göz ardı edilen konulardan biri de seçtiğimiz ürünlerin sağlıklı olup olmadıkları. Mobilyalar evlerin demirbaşları. Her gün onlara temas ediyor, bulundukları ortamda nefes alıp veriyoruz. Bu yüzden mobilyaların sağlıklı olup olmadıkları son derece önem arz eden bir konu. Görsellik, renkler ve uyum elbette ki önemli ancak bunlara dikkat ederken satın aldığımız mobilyaların sağlıklı mobilya imalatına uygun olup olmamalarına da dikkat edilmeli.

saglikli-mobilya-imalati-1

Sağlıksız olarak nitelendirilebilecek mobilyaların belli başlı özelliklerine değinelim. Öncelikle boya konusu son derece hassasiyet gerektiren bir konu. Kimyasal maddeler insan teni ile temas ettiğinde sonuçları kansere kadar varabiliyor. Son dönemlerde çocuk oyuncaklarında ve boyalarda da bu husus dikkate alınmaya başlandı. Boyaların üretimi noktasında kesinlikle uzman kişiler tarafından bileşimlerinin incelenmesi gerekiyor.

Merdiven altı olarak nitelendirebileceğimiz imalathanelerde, kontrolsüz şartlar altında üretilen mobilya boyaları sağlık açısından tehdit içeriyor. Hem teması tehlikeli iken hem de nefes aldığımız ortamda bulunmaları risk içeriyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde sağlıklı mobilya imalatına dair kontrol mekanizmasının artması ve bireylerin de tercihlerini bu yönde kullanması gerekir.

saglikli-mobilya-imalati-2

Mobilyaların insan sağlığını tehdit edebilecek diğer bir yönü ise ergonomisi. Özellikle çalışma odalarında kullanılan mobilyaların insan bedeni ve kas sistemi öngörülerek üretilmesi son derece önemli. Ofis mobilyaları bu açıdan risk grubuna giriyor. Saatlerce masa başında oturmak durumunda kalanlarda iskelet ve kas hastalıkları baş göstermeye başlıyor. Bu tehdidi barındıran diğer bir mobilya grubu ise mutfak mobilyaları. Ev hanımları ve mutfakta uzun vakit geçirmek durumunda kalan insanlar için son derece önemli olan mutfak mobilyaları da sağlıklı mobilya imalatı konusu göz önünde tutularak yapılmalı. Çekmeceler, yüksek yerlerdeki dolaplar mutfakta vakit geçirenlerin bedenlerine zarar verecek niteliklere sahip olmamalı. Endüstriyel tasarımın kazandığı önemle birlikte bu konuda farklı çalışmalar yapılmaya başlandı. Klasik dolap ve çekmece anlayışımızı değiştirecek nitelikte mutfaklar üretiliyor.