Oturma Odası Dekorasyonu

• Önce oturma odanızdan istediğiniz, istemediğiniz özellikleri ve beklentilerinizi belirleyin.
Oturma odaları evlerde en çok kullanılan alanlardır. Günün stres ve yorgunluğunu attığımız oturma odalarında; televizyon seyretmek, kitap okumak, ailemiz ve arkadaşlarımızla vakit geçirmek, oyunlar oynamak gibi aktiviteleri de gerçekleştiririz. Oturma odalarının dekorasyonlarında da bu tür aktiviteleri rahatlıkla yaparken aynı zamanda dinlenebileceğimiz ortamlar tasarlamak oldukça önemli bir hale geldi.
Dekorasyonun başında; mevcut olan mobilyalarda veya sıfırdan yaratılacak ortamlardan istediğimiz ve istemediğimiz özellikleri sıralamamız dekorasyonun ileriki zamanlarında bize oldukça kolaylık sağlayacaktır. Daha sonra istediğimiz özelliklerden beklentilerimiz nedir hangi amaçlarla kullanılacak belirleyerek kendimize dekorasyonumuz da bir yol belirlemeliyiz.

Salon ve oturma odalarında kullanlan mobilya modelleri


• Oturma odasındaki tarzınızı belirleyin.
Birçok mobilya tarzı var klasik mobilya, modern mobilya, bohem, country, rokoko, geleneksel, rustik gibi daha fazla sayabileceğimiz tarz bulunmaktadır. Bunların arasından kendi tarzımıza uygun olanı veya uygun olan birkaç tarzı harmanlayarak yeni dekorasyonlara imza atabiliriz. Örneğin; klasik mobilya sevenler dekorasyonlarına oturma odalarında el oyması gösterişli oturma odası takımı, TV ünitesi gibi mobilyalarla başlayabilir. Etrafında göze çok batmayacak şekilde modern mobilya unsurları kullanılabilir.
Tarzınıza karar verdikten sonra aksesuarlarınıza da tarzınız doğrultusunda karar verebilirsiniz. Tablolar, gümüşler, vazolar, posterler, aynalar, halı gibi çeşit çeşit aksesuarlar arasından zevkinize uygun olanları seçebilirsiniz. Evinizi baştan aşağı dekore ediyorsanız yine kullanacağınız mobilya tarzınıza göre kapı ve pencerelerde tarzını yansıtacak dokunuşlar bütünlüğü koruması açısından oldukça önemli.
• Oturma odanızda görmek istediğiniz renkleri belirleyin.
Oturma odanız için kullanacağınız renkleri belirlemek için öncelikle önemli olan kendi zevkimizdir. Kendi yaşadığımız ortamda sevdiğimiz hoşumuza giden renklerin olmasını isteriz ayrıca odamızın büyüklüğü ışık durumu gibi etmenlerde renk seçimlerimizde önemli rol oynar. Her rengin kendine özgü özellikleri vardır örneğin; mavi ve tonlarının dinlendirici etkisi olduğu bilinmektedir. Sizde kendi zevkinize uygun ortamlarınıza ve mobilyalarınızın uyum içinde görsel bir ahenk yakalayabilirsiniz.
• Oturma odasında düzen ve yerleşim
Oturma odasında yerleşim genelde TV’ye göre yapılır. Koltuk takımları televizyonun rahat izlenebileceği yerlere konumlandırılarak dekorasyona başlanır daha sonra bir TV ünitesi ile zenginleştirilen odada diğer mobilya ve aksesuarla kişini kendi zevki ve kullanım durumlarına göre düzenlenerek oda içerisinde yerleri belirlenir.