Küçük Odalar Nasıl Dekore Edilmeli

Evlerimizdeki bütün odaların büyük olmaması bazen sorun teşkil edebilir. Bunu aşmak için de küçük odaların dekore edilmesi konusunda bilgi edinilmesi ve bu fikirler doğrultusunda bir yöntem izlenmesi gerekir. Hem alanı verimli kullanıp hem de basık ve dar görünümün ekarte edilmesi faydalı olacaktır.

küçük-oda-dekoru-nasıl-yapılır

Minimal odalarda daha ferah bir ortam yaratabilmek adına öncelikle duvarlarda açık renkler ve kullanılacaksa küçük ve az miktarda desen kullanılması gerekir. Koyu renler odayı daraltacağından bunlardan uzak durulmasında fayda var. Ayrıca duvarlara asılacak olan aynalarla ya da minik dekoratif objelerle odaya derinlik kazandırılarak ışığın olabildiğince çok kırılarak ortamı aydınlatması sağlanabilir. Aydınlatma aracı olarak büyük avizelerden uzak durulmalı, mümkünse tavana monteli modeller kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra renk olarak da beyaz ışık seçilesi odanın ferahlığını arttırıcı özelliklerden biri olacaktır.

küçük-oda-nasıl-dekore-edilir

Küçük odalar nasıl dekore edilmeli sorusunun diğer cevaplarından bir tanesi de minimal mobilya tercih edilmesi olarak söylenebilir. Seçilecek mobilyaların odaya uygun ebatlarda olması boş alanı genişleteceğinden daha ferah ve hareket özgürlüğü sağlayan bir seçenek olarak akıllardan çıkartılmamalı. Bunun yanı sıra duvarlara monteli şekilde tasarlanan masa ve sandalyeler de bu konuda oldukça yardımcıdır. Açılır kapanır özellikte olmaları sayesinde istendiğinde ve ihtiyaç duyulduğunda açılarak kullanılabilen masa ve sandalyeler gerek görülmediğinde kapatılarak oda rahatlatılabilir.

ev-dekorasyonu-püf-noktalar

Koltuk ya da yatakların altına yerleştirilen çekmeceler de küçük odaların dekorasyonunda bir hayli yardımcı olmaktadır. Kıyafet, oyuncak ya da herhangi bir eşyanın kolaylıkla saklanabileceği ve istendiğinde hemen alınabileceği pratik fikirlerdendir. Ranza şeklinde tasarlanan yatakların altları da kıyafet dolabı ya da çalışma masası olarak düzenlendiğinde alan gayet geniş ve harekete elverişli olabilir.

küçük-oda-dekorasyonu

Küçük odalar nasıl dekore edilmelidir sorusunun cevaplarını iç mimarlardan ya da internet üzerinden verilen bilgilerden zahmetsizce edinebilir ve evinizin daha ferah aynı zamanda da rahat bir yer haline gelmesini sağlayabilirsiniz.