Duvar Temizliği Nasıl Yapılır?

Evinizin duvarlarının temiz bir görünüme sahip olması, mekanınızın aydınlık ve ferah bir havaya sahip olmasını sağlayan en önemli etkenlerdendir. Özellikle açık renkli duvarlara sahipseniz, ferah havayı korumak için düzenli olarak bu duvarlarınızı temizlemeniz gerekmektedir. Duvar temizliği ise çoğu kişi için sıkıntılı ve yorucu bir iştir. Sizlere vereceğimiz bazı pratik bilgiler sayesinde, duvarınızı temizlemenin sandığınızdan çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Duvar temizliği nasıl yapılır?

Öncelikle duvarlarınızı silmeden önce içi kaynar su dolu bir kovayı odanın ortasına koyun. Odanızın kapılarını ve pencerelerini sıkı sıkı kapatarak, su buharının duvarlardaki lekeleri ve kirleri yumuşatabilmesi bir süre bekleyin. Böylece su buharı duvarınızdaki kirleri yumuşatacak ve siz de duvar temizliği yapmak için duvarlarınızı silerken lekelerin çok daha kolay ve zorlanmadan çıktığını göreceksiniz.

Lekelerin yumuşadıktan sonra duvarlarınızı silin. Silme işleminizi tamamladıktan sonra bir dahaki duvar temizliği sırasında çok daha kolay bir şekilde temizliği bitirebilmeniz için duvarlarınızı bir sünger yardımı ile nişastalı su karışımı ile silin. Nişastalı su, lekelerin duvarınıza işlemesini engelleyeceği için, temizlemesi çok daha kolay olacaktır.

Mutfak duvarlarınızı silecekseniz, duvarlardaki yağ ve is lekelerini çıkartmakta oldukça zorlanıyorsunuzdur. İnatçı yağ ve is lekelerinden kurtulmak için duvar temizliği yaparken kullandığınız suyun içerisine sabunla beraber 1 çorba kaşığı tuz ilave edebilirsiniz. Bu şekilde temizliğinizi çok daha kolay bir şekilde tamamlayacağınızı göreceksiniz.

Eğer evinizin duvarları duvar kağıdı ile kaplıysa, duvar kağıtlarını sağlıklı bir şekilde temizleyebilmek için yulaf ununa batırılmış bir penye bez ile duvarlarınızı silebilirsiniz. Lekelerin bu şekilde ne kadar kolay çıktığına siz de şaşıracaksınız. Yulaf unu ile duvar kağıtlarınızı silmek bir sonraki duvar temizliğini de oldukça kolay bir şekilde bitirmenizi sağlayacaktır ve duvarlarınız leke tutmayacaktır. Bu pratik ve az bilinen yöntemler sayesinde, temizlik işlerinizi sandığınızdan çok daha kısa sürede tamamlayacak ve çok yorulmayacaksınız.