Dar Mutfaklar İçin Dekorasyon Örnekleri

Mutfağınızda kullanacağınız mobilyalar, mutfağınızın dekorunu büyük ölçüde etkilemektedir.

Dar mutfaklar için üretilen mobilya ürünleri ile mutfaklarınızın görünümünde olduğu kadar işlevselliklerinde de pay sahibi olabilirsiniz. Mutfağınızın olduğundan daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Dar bir mutfağınız var ise dekorunuzda mümkün olduğu kadar az eşyaya ver vermelisiniz. Mutfağınızda kullanacağınız mobilya ürünlerinde oldukça seçici davranmalısınız. Küçük ve dar mutfaklar daha boğucu bir havaya sahiptir. Bu yüzden dar mutfakların derli toplu bir görünümde olması ve az eşya ile tasarlanmış olması oldukça önemlidir. Dar mutfağınızda kullanacağınız ürünlerinizin mümkün olduğu kadar küçük boyutlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Beyaz eşya seçimlerinde de ankastre fırın, ocak ve az yer tutan buzdolabı modellerine yer verirseniz, mutfağınızın her köşesinden ve boşluğundan faydalanmış olursunuz.

yüksek-mutfak-masası-modelleri

Küçük mutfak dekorasyonlarında dikkat çeken tasarımlar arasında çekmeceli sistemler, cam dolap kapaklar ve dekoratif mutfak eşyaları yer almaktadır. Mutfağınızda kullanacağınız tasarım fikirleri ile mutfağınızı şaşırtıcı bir görünüme ve kullanışlı bir mekana dönüştürebilirsiniz. Dar mutfak dekorlarında, dolap modellerini uzunlamasına kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece mutfağınızda daha fazla kullanışlı alan yaratabileceksiniz. İsterseniz oval mutfak dolabı modellerine de yer vererek hareket edecek alanınızı daha da genişletebilirsiniz.

modern-mutfak-yemek-masası-modelleri

Küçük ve dar mutfak dekorlarında hangi dolap modelleri ön plana çıkıyor ?

Mutfak dolaplarında gömme dolapları kullanarak, mutfaklarınızda zengin bir ortamda oluşturabilirsiniz. Gömme mutfak dolap tercihini yaparak yerden de avantaj sağlamış olursunuz. Sürgülü dolap modelleriyle de mutfak dekorunuza işlevsellik getirebilirsiniz. Dar ve ufak mutfak modellerinde, koridor tipi olarak bilinen mutfak tasarımlarının kullanımı da düşünülebilir. Mutfağınızı bu şekilde dekore ederek, mutfağınızı iki yönlü olarak kullanabilmeniz mümkün olabilir. Böylece karşılıklı şekilde dekore edilen dolap modelleri ile hem fonksiyonel hem de dekoratif açıdan etkileyici bir izlenim mutfağınıza taşınacaktır.

Mutfağınızda kullanacağınız eşyaları en uygun olacak şekilde yerleştirmeye özen göstermelisiniz. Mutfağınızda yapacağınız yerleşim bu bakımdan önemlidir. Yerleşimi doğru bir şekilde yapmanız dar mutfak dekorasyonunuzun olmazsa olmazıdır. Mutfak dekorasyonlarında ortamın aydınlatılması ve ferah bir görünüme sahip olması da oldukça dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Etkin şekilde yapılan aydınlatma modeli ile dar mutfağınızın oldukça aydınlık bir yer olmasını sağlayabilirsiniz. Işığın iyi şekilde mutfağınızın dekoruna yansıtılması ile dar mutfağınızı olduğundan daha güzel gösterebilmeniz söz konusu olacaktır.

mutfak-mobilyaları

Küçük ve dar mutfak dekorasyonunda ne tür mobilyalar kullanılmalı ?

Mutfağınız dar olduğu için kullanacağınız mutfak dolaplarını U veya L biçiminde kullanmanızı öneririz. L ve U mutfak şeklinde yapılan dekorasyon çalışmaları dar mutfaklarda daha rahat alan sunmaktadır. Dar mutfak dekorasyonlarında kapaklı dolaplar yerine sürgülü dolapları kullandığınızda hem şık bir görünüm elde edersiniz hem de kolay açılıp kapanabilme özellikleri sayesinde dolaplarınızı daha rahat açıp kapatabilirsiniz.

Dar mutfakların dekorunda açık renklere ver vermelisiniz. Mutfak mobilyalarınızın tasarımında beyaz renklere ağırlık vermeniz sonucunda görsel olarak hoş bir görüntüyü mutfağınıza getirdiğiniz gibi bununla beraber mutfağınızın daha derli toplu ve temiz görünmesini de sağlayabilirsiniz. Mutfağınızda kullanacağınız eşyaların pratik ve kullanışlı olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin; mutfağınızda kullanacağınız çok amaçlı bir masa bu anlamda işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Böylece ekstra alan yaratarak mutfağınızı genişletebilirsiniz.

cam-mutfak-masası-modelleri-ve-fiyatları

Dar mutfaklarda alan yaratmak için neler yapılmalı ?

Mutfağınız oldukça dar ise duvarlardan faydalanarak duvara monte raflar sayesinde mutfak eşyalarınızı bu raflara yerleştirebilirsiniz. Böylece mutfağınızda bu rafları kullanarak hem yerden hem de maliyet bakımından tasarruf emiş olursunuz. Çekmeceli mutfak dolapları küçük mutfağınızın en büyük kurtarıcısı olacaktır. Ulaşmak istediğiniz mutfak eşyalarınıza da daha çabuk bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Yerden tavana kadar uzanan mutfak dolaplarını dar mutfaklarınızda tercih etmenizi öneririz. Çünkü bu mutfak dolapları ile mutfağınız görsel açıdan uzun ve yüksek de görünecektir. Bunlara ek olarak entegre beyaz eşyalar kullanmanızda yerden tasarruf ettiğiniz gibi modern ve lüks bir görünümü de mutfağınıza getirebilirsiniz.

Dar mutfaklarda köşelerin değerlendirilmesi ve bu noktaların eşya yerine raf sistemi ile döşenmesi dar mutfağınıza alışılmışın dışında bir fonksiyonellik kazandıracaktır. Raflarda görsel açıdan ilgi çekici ve nadide mutfak eşyalarınızı sergileyerek, mutfağınıza özgünlük ve kişilik katabilirsiniz. Sizlerde dar mutfaklarınızı daha verimli hale getirebilir ve kullanışlılık bakımından da oldukça hoş bir mutfağa sahip olabilirsiniz.